TED KOCAELİ KOLEJİ ÖĞRENCİSİNİN ÖNEMLİ BULUŞU: KORONA VİRÜSE KARŞI CİHAZ

daha-15-yasinda-dev-projenin-yazilimini-yapti94893beb84a3d84702f9

TED Kocaeli Koleji Özel Anadolu Lisesi Bilim İnsanı Yetiştirme Programı (BİYP) 9.sınıf öğrencisi Murat Mert Fırat genç girişimcilerle birlikte korona virüsten arındıran cihazın yazılımını geliştirdi.

Dünyada covid-19 salgını başladığı andan itibaren çalışmalarına başlayan MMS Marmara Makina Sanayi Ticaret Ltd. Şti. tarafından, UV-C ışınları kullanılarak korona virüsü temizleyebilen cihazlar geliştirildi. Kocaeli Üniversitesinin değerli öğretim üyelerinin görüşleri alınarak ve Karamürsel Belediye Başkanı Sayın İsmail Yıldırım’ın desteğiyle üretim aşamasına gelen cihazların pek çok alanda kullanılması planlanıyor. 

Bir grup genç girişimci tarafından tasarlanan bu cihazların yazılımı Bilim İnsanı Yetiştirme Programı 9. sınıf öğrencimiz Murat Mert Fırat tarafından geliştirildi. HNT 1921 adı verilen cihaz, tünel içinden geçen ürünleri UV-C ışınlarına maruz bırakarak 6-8 saniyede dezenfekte ediyor. Market, restoran, eczane, kargo firmaları gibi yerlerde kullanılabilecek bu cihaz, ambalajlı veya ambalajsız ürünleri her türlü virüs, mantar küf ve sporlardan arındırıyor. Ayrıca, HNT 1935 adı verilen cihaz, havada asılı duran virüs ve bakterileri yok etme özelliğine sahip. AVM, eğitim kurumları, toplu taşıma araçları spor tesisleri gibi insan trafiğinin yoğun olduğu kapalı alanlar için kullanıma sunuluyor. HNT 1921 Tünel-K modeli ise Kızılay tarafından üretilen maskelerin dezenfeksiyonu amacıyla şimdiden kullanılmaya başlandı.

Gerek akademik performansı, gerek okulda yer aldığı pek çok proje çalışmasında gösterdiği azminden dolayı öğrencimiz Murat Mert Fırat ile gurur duyuyor, hayat boyu öğrenen bir birey olarak başarılarının devamını diliyoruz.

 Hiç yorum yapılmamış

Ekle